Färgelanda Judoklubb logo
Färgelanda Judoklubb
Starkare, gladare, tillsammans

Välkommen!

Vill du bli medlem i vår förening? Klicka här!

Folkhälsopriset 2026 till Rose-Marie Tell och Eva Fahlberg
2026-06-06 18:02

Idag, på nationaldagen, fick Färgelanda Judoklubb ta del av en mycket fin och glädjande nyhet. Folkhälsorådet i Färgelanda kommun har tilldelat Folkhälsopriset 2026 till Rose-Marie Tell och Eva Fahlberg för deras engagerade arbete med Judo4Balance 65+ i Färgelanda Judoklubb.

 

I motiveringen lyfts deras arbete med att kombinera fallteknik, balans, styrka och reaktionsförmåga för att skapa ökad rörlighet och bättre hälsa hos äldre i kommunen. Verksamheten beskrivs också som en uppskattad mötesplats där deltagarna känner gemenskap, glädje och växande självförtroende. Det är ord som vi i klubben verkligen känner igen.

 

Judo4Balance är en viktig del av Färgelanda Judoklubbs verksamhet. Precis som all vår träning handlar den inte bara om teknik och rörelse, utan också om trygghet, mod, gemenskap och livskvalitet. Att judon kan vara betydelsefull för barn, ungdomar, vuxna och äldre visar vilken bredd och kraft vår idrott har.

 

När klubbens ordförande Tommy Widekärr får frågan vad priset betyder för klubben säger han:

 

“Det här betyder väldigt mycket för oss. Först och främst är det ett fantastiskt erkännande till Rose-Marie och Eva, som med stort hjärta, kunnande och engagemang har byggt upp en verksamhet som verkligen gör skillnad. Judo4Balance visar på ett väldigt tydligt sätt vad Färgelanda Judoklubb vill vara: en förening där människor får växa, känna trygghet, utvecklas och må bättre tillsammans. Det här priset visar också att judon har en viktig plats i folkhälsoarbetet i vår kommun. Vi är oerhört stolta över Rose-Marie, Eva och hela gruppen.”

 

Färgelanda Judoklubb riktar ett stort grattis till Rose-Marie och Eva och ett varmt tack till alla deltagare i Judo4Balance-gruppen som är med och gör verksamheten till det den är.

 

Det här är en stor dag för Rose-Marie, Eva, gruppen och hela klubben.

 

Starkare, gladare tillsammans.

 

Om priset:  Färgelanda kommuns folkhälsopris delas ut till en person, grupp, organisation eller förening som gjort en förtjänstfull insats ur folkhälsosynpunkt. Mottagaren ska vara boende eller verksam i kommunen, priset delas ut den 6 juni vid nationaldagsfirandet på Stigens Herrgård och består av 5 000 kronor samt diplom. Nomineringar kan göras av invånare, företag och ideella organisationer och ska skickas in senast 30 april. Beslut om Folkhälsopriset fattas av Folkhälsorådet. 

Om judo4balance: Judo4Balance är Svenska Judoförbundets preventiva träningsprogram för fallträning, där balans, styrka, kroppsuppfattning och fallteknik ingår. Syftet är att bidra till ökad trygghet och minska risken för fallskador. 

Några rader från klubbens ordförande
2026-05-17 20:04

Det börjar närma sig slutet på ännu en termin i Färgelanda Judoklubb. En termin fylld av träning, utveckling, gemenskap och många fina stunder tillsammans på och utanför mattan.

Den gångna helgen blev också ett väldigt fint kvitto på vilken kraft som finns i vår förening.

Under Föreningarnas dag visade vi upp vår verksamhet för kommunen och skapade ett levande och positivt inslag med judomatta, information, rörliga bilder och engagerade ledare och medlemmar på plats. Även om besökarantalet i hallen kanske inte blev så stort som man hoppats på, så blev det ändå en viktig och bra början på något vi vill fortsätta utveckla framöver.

 

Dagen efter samlades omkring 40 vuxna och barn på klubben under vår Städ- och trivseldag. Tillsammans gjorde vi ett fantastiskt arbete både inne och ute kring anläggningen. Det städades, röjdes, tvättades och fixades – men framför allt skapades gemenskap. Att sedan kunna avsluta dagen tillsammans runt grillen med hamburgare och korv blev ett fint sätt att knyta ihop dagen på.

 

Ett särskilt tack riktas till vår nya PR/Info-kommitté som tillsammans med många andra i klubben genomförde sina första uppdrag med stort engagemang och mycket god energi.

 

Nu går vi in i terminens sista veckor och ser fram emot vår gemensamma avslutning den 29–30 maj. Det kommer bli dagar fyllda av roliga aktiviteter och gemenskap för både stora och små. Precis som det ska vara i en förening där vi vill att människor ska trivas, utvecklas och känna tillhörighet tillsammans.

 

Direkt därefter väntar också Bohus-Dals Cupen den 31 maj där klubben återigen kommer finnas representerad. Ett fint sätt att avsluta terminen för våra aktiva och ledare.

 

Det händer mycket i vår klubb just nu. Och även om vi fortfarande har mycket arbete framför oss, så känns det tydligt att vi är på väg framåt – starkare, gladare och tillsammans.

 

Vi ses på klubben!

 

Tommy Widekärr
Ordförande
Färgelanda Judoklubb

Profilkläder
2026-05-01 10:14
Starkare -Gladare -Tillsammans

Nu finns våra populära luvtröjor att beställa i vår klubbshop.

När vi är ute och tävlar är det extra kul att synas att vi supportar klubben och varandra.

Eller, varför inte beställa en mjuk och skön tröja inför semestern, camping och grillkvällar?

För dig som är i behov av en extra stor väska så finns det att beställa separat. Det finns 2 storlekar på 60 L och 115 L, med hjul och handtag. Vid intresse maila ceciliatengelin@hotmail.com.

Färgelanda Judoklubb Klubbshop

Färgelanda Judoklubb Klubbshop Fys

Städ och trivseldag - Vi gör det tillsammans
2026-04-18 08:30

 Lördag 16 maj kl. 10.00–14.00
 Färgelanda Judoklubb

Nu kavlar vi upp ärmarna – och gör det tillsammans!

Lördag 16 maj bjuder vi in alla medlemmar, föräldrar och vänner till en Städ- och trivseldag i och omkring vår anläggning.

Den här dagen är viktig – för gemenskapen, för klubbkänslan och för att vi tillsammans skapar en träningsmiljö vi är stolta över. Det är också ett perfekt tillfälle att träffa andra i klubben och göra något meningsfullt ihop.

Det här ska vi göra:

  • Städning inomhus – förråd, fönster, tvättstuga, dräktrum, mm

  • Ta ut mattorna och rengöra dem

  • Utomhusarbete – rensa, klippa, snygga till

Vi bjuder på mat!
Korv med bröd, hamburgare, fika – vi blandar nytta med nöje.

Notera: Judo-träning pågår mellan kl. 10–11, därefter är det full fart med fix och gemenskap.

Vi räknar med att vi blir många – och ju fler vi blir, desto lättare, snabbare och roligare går det!

Tack för att du är med och gör vår klubb starkare ...och renare och trevligare.
Starkare – Gladare – Tillsammans

Tuffa lärdomar på internationell matta - Bröderna Rundström i Polen
2026-03-28 12:38

​Det blev en utmanande lördag för våra SM-guldmedaljörer Dennis och Calle Rundström under Europa Cup i Radom. Efter en smidig resa till Polen klev de upp mot ett riktigt vasst internationellt motstånd.
​Tyvärr räckte det inte hela vägen den här gången. Med 420,5 poäng slutade bröderna på en sista plats i sin kategori. Analysen efteråt är dock glasklar: för många tekniska misstag, för lite tryck i balansbrytningarna och en attityd som inte riktigt ville infinna sig på mattan idag.


Vägen mot 2026 fortsätter
Inom judo är de största förlusterna ofta de viktigaste läxorna. Att tävla internationellt handlar om att våga testa sin nivå mot de bästa, identifiera bristerna och komma hem till dojon för att slipa på detaljerna.


​Nu deppar vi inte ihop, utan laddar om! Redan den 16 april väntar Södra Judo Open 2 med efterföljande samträning. Där ser vi fram emot att se revanschsugna bröder på mattan igen!


​Stort tack till alla som hejat hemifrån, som stöttar Dennis och Calles satsning i både med- och motgång.
​Vi är stolta över att ni representerar Färgelanda internationellt, hem och träna, så tar vi nya tag!

Nyheter från våra grupper
Falltrygghet för +65 (Judo4Balance), 11/01 22:12 
Falltrygghet för +65 (Judo4Balance), 11/11 22:40 
FYS, 25/08 22:38 
Falltrygghet för +65 (Judo4Balance), 27/04 17:29 
Falltrygghet för +65 (Judo4Balance), 17/12 21:38 
Guldsponsorer